Prenos podjetja na družinskega člana
Načrtovanje prenosa lastništva družinskega podjetja
Kaj z družino opredelimo in načrtujemo pred prenosom?
- Potrebe vseh družinskih članov in zahteve podjetja.
- Opredelitev možnih scenarijev prenosa lastništva ali solastništva potomcev.
- Analiza kapacitet potomcev ter uvajalni načrt za vodenje in lastništvo podjetja;
- Dogovori glede interne komunikacije do staršev ter med potomci;
- Določitev nujnih sprememb na ključnih delavnih mestih v prihodnje;
- Usklajevanje pričakovanj družinskih članov, ki negativno vplivajo na sodelovanje;
- Plače družinskih članov, bonitete in izplačevanje dobička v prihodnje.
- Načrtovanje prenosa lastništva iz davčnega in pravnega vidika.
Zakaj je potrebno prenos podjetja načrtovati?
Svetujemo, da se vsaj 7 let pred upokojitvijo staršev načrtuje kako bo potekal celoten prenos odgovornosti na potomce in pod katerimi pogoji lahko pridobijo delež podjetja. Zgornje tematike dajejo potomcem jasnost kaj se od njih pričakuje v naslednjih letih in katere spremembe se bodo uvedle že v tem trenutku.
Delamo tako s podjetji v katerih potomci komaj začenjajo prevzemati odgovornost kot s podjetji, ki jih potomci samostojno vodijo vendar se lastništvo še ni preneslo iz določenih razlogov. Glede na situacijo ocenimo primerne tematike za vas. Večina teh tematik je še posebej primerna za potomce, ki bodo delovali v solastništvu s svojimi brati in sestrami.
Gre za to, da predčasno odpravimo potencialne težave in nezadovoljstva, ki bi lahko vplivala na transparentno komunikacijo in solastniško usklajevanje v prihodnosti.
Kaj zapišemo v Družinsko Ustavo?
- Pogoji pod katerimi starši podarijo delež/e podjetja;
- Postopek delitve deležev in časovni okvirji;
- Način preverjanja potomcev ali bodo primerni za solastništvo.
- Dogovori glede rente, izplačil in delitve premoženja;
- Pogoji in pravila zaposlovanja partnerjev, otrok ter sorodnikov;
- Dogovori glede odločanja in upravljanja s financami;
- Skrbništvo za starše in slične obveznosti;
- Cilji in dogovorjene spremembe, ki jih boste v podjetje vpeljali.
- Dodelitev funkcij in odgovornosti družinskim članom.
- Drugi dogovori vezani na postopek prenosa podjetja.
Družinska ustava ni zavezujoč dokument, temveč služi kot interni dogovor in načrt, po katerem se ravnate ob prenosu podjetja na potomce. Da bi dogovori postali pravno zavezujoči, jih je potrebno zapisati v družbeno pogodbo in oporoko. Bistvo družinske ustave so družinski dogovori, ki jih ni mogoče zapisati v družbeno pogodbo, saj so vezani na vaša pričakovanja do družinskih članov, potrebne spremembe na delovnih mestih, načrtovanje prenosa lastniških deležev, pravila glede vodenja in komunikacije ter finančne obveznosti do družine. Dodana vrednost družinske ustave je v tem, da je v primeru nestrinjanj med družinskimi člani jasno, kaj ste se dogovorili in katera pravila so izhodišče za nadaljnji pogovor. Če družina ne doreče skupnih dogovorov, vsak družinski član običajno razume zadeve po svoje in se temu primerno tudi ravna.
Težave se najpogosteje pokažejo šele po umiku staršev iz podjetja, ki ga prevzamejo dva ali več potomcev. Zato je družinska ustava ključnega pomena predvsem za podjetja, v katerih bodo potomci imeli solastniško interakcijo ter bodo potencialno v podjetje vključili tudi svoje potomce ali partnerje. V primeru, da bodo bratje in sestre postali solastniki podjetja, je smiselno družinsko ustavo zapisati že nekaj let pred podaritvijo lastništva oziroma deleža podjetja. Na ta način se družina pripravi na reševanje potencialnih zapletov, ki se pogosto pojavljajo v solastniških podjetjih. Načeloma že na prvih dveh sestankih prepoznamo glavna področja nestrinjanja med potomci. Nekatera nestrinjanja so hitro rešljiva in družina potrebuje le dogovor, ki temelji na dobri praksi drugih podjetij. V ustavo zapišemo pravila upravljanja podjetja, ki zagotavljajo nemoteno poslovanje, predvsem pa pravila, ki ohranjajo transparentnost med potomci.
Družbena pogodba
Pogosto se družbeniki ali družinski člani odločajo za sestavo osnovne družbene pogodbe, ki opredeljuje osnovne vložke in poslovne deleže, dejavnosti družbe, pravila povezana s skupščino, direktorskim mestom in podobne zadeve. Za podjetja, ki jih bo vodilo več družinskih članov, priporočamo razširjeno družbeno pogodbo, ki opredeljuje možne situacije, s katerimi se bodo družinski člani potencialno soočili v prihodnosti.
Gre za to, da so določila, ki jih Zakon o gospodarskih družbah (ZGD) opredeljuje, za marsikatero družinsko situacijo neprimerna. Določila iz ZGD je potrebno prilagoditi vaši družinski situaciji, življenjskim obdobjem, v katerih se družinski člani nahajajo, in seveda vašim interesom. Dogovori so v večini primerov sestavljeni tako, da v prvi fazi varujejo obstoj družbe in družbenike, ki imajo interes v podjetju ostati.
Družbeno pogodbo sestavimo v zadnjem delu našega svetovanja, ko imamo izdelano jasno strategijo lastništva in razumemo, kakšni bodo v vašem primeru potencialni zapleti na ravni lastništva in vodenja podjetja v prihodnosti.
Pomembne tematike v razširjeni družbeni pogodbi:
- Izstopni pogoji družbenika
- Način vrednotenja deleža
- Doba izplačila deleža
- Predkupne pravice in dedovanje
- Načini glasovanja družbenikov glede na področje odločanja
- Osnovni pogoji dela partnerjev in sorodnikov v družbi
- Drugi specifični dogovori glede na vašo situacijo
Začnite že danes načrtovati prenos družinske dejavnosti
Ne puščajte odprtih vprašanj, saj destruktivno vplivajo na počutje družine in poslovanje.
Prenos družinskega podjetja je proces, ki traja daljše obdobje.
Za družino bo bistveno manj obremenilno, če se zadeve dogovorite postopoma in pravočasno.
Davčno nevtralni prenos podjetja
Prenos s.p. na d.o.o.
V sodelovanju z našo zunanjo davčno svetovalko, vodimo postopek prenosa podjetja is s.p. na d.o.o. V tem primeru gre za preoblikovanje podjetja pri čemer je obligacija lastnika, da ostane lastnik v d.o.o. še nadaljnja 3 leta. Po treh letih je možen neobdavčen prenos lastništva na družinske člane
Prenos s.p. na s.p.
V tem primeru gre za neobdavčen prenos lastništva na družinskega člana. To obliko priporočamo le manjšim podjetjem z nekaj zaposlenimi. V kolikor imate več kot 10 zaposlenih in delujete v relativno rizični branži, absolutno priporočamo preoblikovanje podjetja v d.o.o..
Podaritev deleža v d.o.o.
Gre za neobdavčeno podaritev dogovorjenega deleža ali lastništva podjetja v polni meri. Prenos se izvede na podlagi darilne pogodbe, ki jo pripravimo v sklopu svetovanja. Glede specifik prenosa in delitve deležev, se pogovorimo na sestanku.
Na brezplačnem informativnem sestanku se pogovorimo o vam primernem postopku za prenos družinskega podjetja.
Kaj so pogoste skrbi lastnikov podjetij?
Za vas smo pripravili nekaj pogostih prašanj, ki so vam lahko v pomoč preden se odločite za stik z nami.
Kako potekajo svetovalna srečanja?
- Proces usklajevanja dogovorov prilagodimo družinski situaciji in specifiki dela.
- Običajno sestanki potekajo na 14 dni. Po potrebi so lahko intervali tudi bistveno daljši.
- Na srečanjih strukturirano razrešujemo družinske in poslovne tematike.
- Po vsakem srečanju dobite poročilo, ki opredeljuje vaše sklenjene dogovore, možne rešitve za določene scenarije, naše uvide v situacijo in nalogo, ki jo opravite do naslednjega sestanka. Naloga je lahko v obliki vprašanj, napotkov za vaš interni sestanek, popis delovnih nalog in podobne praktične zadeve.
- Na ta način pohitrimo vaše dogovarjanje in določene dogovore družina takoj prenese v prakso.
- Od strank pričakujemo resen angažma pri medsebojnem usklajevanju.
Kako družinskemu podjetju zagotoviti uspešno prihodnost
Knjiga je nastala na osnovi 120 uspešno rešenih primerov prenosov družinske dejavnosti. Ob tem smo pridobili tudi nekaj slabih izkušenj in posledično je knjiga polna primerov dobrih in tudi slabih praks.
Zgodbe so skrbno izbrane. Vsak se lahko prepozna v več primerih. Nakazuje rešitve, ki imajo namen spodbuditi pozitivno razmišljanje za razreševanje vsake, še tako zapletene družinsko-lastniške situacije.
Prizadevamo si popraviti statistiko, ki pravi, da pri prenosu dejavnosti na naslednike propade kar 2/3 družinskih podjetij.
Ključnega pomena pri prenosu družinskega posla ni davčni-pravni vidik, kot si zmotno predstavlja večina staršev. V prvi vrsti je pomembno pravočasno načrtovanje dolgoročno uspešne lastniške strategije.
Vabim vas, da preberete resnične zgodbe. Tako uspešne, kot neuspešne, ki jasno nakazujejo, kaj je potrebno storiti, da skupaj dosežemo družinsko harmonijo. To je predpogoj za dolgoročno stabilnost podjetja.
Prepričan sem, da boste ob branju dobili mnogo koristnih nasvetov. Uroš Kavs
Knjigo dobite brezplačno v PDF obliki.
MoST inštitut d.o.o.
Vodovodna cesta 100
1000 Ljubljana
Slovenia, SI
Delovni čas:
Ponedeljek - Petek
08:30 - 15:30