
Drugi stup Instituta M.O.S.T.
8. februarja, 2020
Mentorski program za naslednike in optimizacija poslovanja
26. februarja, 2020Učinkovita komunikacija med nasledniki in starši
V prvem letošnjem zapisu (Prvi steber) sem poudarjal pomen učinkovite komunikacije, izražanja čustev in pomembnosti pristnih medsebojnih odnosov. To je zelo pomembno za vsako podjetje, še posebej pa to velja za družinska. Ključen razlog, da prenos družinske dejavnosti na naslednike preživi zgolj 1/3 podjetij, so konflikti.
Ti nastanejo, ker se družine premalo zavedajo pomembnosti komunikacije in temu posvečajo premalo časa. To je še posebej pomembno, ko nastopi čas prenosa odgovornosti na naslednike. Takrat večkrat na plano privrejo zamere, očitki, konflikti… Vse to pa ruši družinsko harmonijo in velikokrat vse skupaj začinijo še zakonski partnerji naslednikov.
Kaj storiti, da se to ne zgodi? Na inštitutu M.O.S.T. temu posvečamo veliko pozornosti, saj so odnosi ključen temelj uspešnega poslovanja. Posebej zaskrbljujoče je dejstvo, da temu nekaj časa posvečajo samo tiste družine, kjer so konflikti že evidentni. Točno tukaj pa je past.
Družine, ki konfliktov ne zaznavajo, se z odnosi običajno ne ukvarjajo. Prepričani so, da bo pri njih vse v redu. Moje opozarjanje na to problematiko je vendar namenjeno sosedom, znancem… »Pri nas je vendar vse ok in bomo prenos izpeljali brez vsakršnih problemov.«

NE, NE, NE! Ravno to je največja težava! V resnici se konflikti največkrat pojavijo šele kasneje! V večini primerov je na videz vse v redu. Šele kasneje si pojavijo očitki, zamere. In ko se začne sindrom snežne kepe, je običajno že prepozno oz. zelo težko zaustaviti…
Ne razmišljajte na ta način, ker je ravno to največji problem. Kaj torej storiti? Na Inštitutu M.O.S.T. opozarjamo, da se je potrebno na prenos ustrezno in pravočasno pripraviti. Kako to storiti, izveste 25. marca na brezplačni delavnici. Več o delavnici poglejte na https://most-institut.eu/delavnica/
Uroš Kavs